w centrum uwagi
Jak zainteresować ucznia aktualnymi wydarzeniami?

Jak zainteresować ucznia aktualnymi wydarzeniami?

Niezależnie, czy wypowiadają się nauczyciele, czy sami rodzice, zauważalnym problemem jest malejące zainteresowanie światem. Uczniowie nie czują się dostatecznie zachęceni do tego, aby analizować zachodzące na bieżąco wydarzenia i brać udział w dyskusjach na ich temat. Jest jednak kilka sposób na to, aby wzbudzić ich ciekawość: pokazać, gdzie szukać i inspirować do wypowiedzi na temat tego, co jest w centrum uwagi.

Pokazujmy ciekawe źródła

Informacje można pozyskać obecnie z ogromnej ilości mediów. Nie trzeba już biec do kiosku po gazetę, nie trzeba również czekać na konkretną godzinę, aby posłuchać wiadomości w radio. Artykuły są dostępne w internecie, a specjalne stacje telewizyjne nadają aktualne wydarzenia ze świata przez całą dobę. Paradoksalnie, kiedy mamy tak szeroki dostęp i bezwysiłkowo możemy zdobyć informacje, nie chce nam się regularnie ich sprawdzać.

Dobrą praktyką jest pokazywanie dziecku, że zachodzące na świecie wydarzenia mogą być opisane ciekawie, w formie krótkich i przystępnych newsów. Warto jest także zachęcić ucznia do wybrania jednej aktualnej sprawy i porównania, w jaki sposób jest opisywana w różnych mediach, aby mógł przekonać się, jak odmienne spojrzenie na kwestię zmienia cały przekaz.

Rozszerzanie zainteresowania poprzez naukę

Aktywizujące ucznia ćwiczenia oraz ciekawostki dotyczące głównych wydarzeń oraz postaci, które w ostatnich latach odgrywają ważną rolę na arenie międzynarodowej i w Polsce potrafią skutecznie zaciekawić. W taki sposób opracowano podręczniki z serii “W centrum uwagi super wybór“, gdzie jednym z celów jest skłonienie ucznia do własnych przemyśleń i zastanawiania się nad zachodzącymi w świecie procesami. Korzystanie z podręcznika i nauka wiedzy o społeczeństwie przynoszą coraz lepszą orientację w tym, co dzieje się w Polsce i na świecie i jakie stoją za tym konsekwencje gospodarcze, społeczne i polityczne.

Zachęcanie do wyrażania swojego zdania na obecne w książce tematy i wprowadzanie elementów dyskusji to forma aktywizacji, która potrafi wywołać prawdziwe zaangażowanie. Jeśli więc tylko nadarzy się okazja, warto poświęcić jej trochę czasu.